kişisel bilgiler
 Uzm. Dr. Bilal KAYA 1979 yılında Mardin'de doğdu. Doktor olan babasının işi gereği ilkokula Ağrı'da başladıktan sonra geri kalan ilkokul eğitimini ve ortaokulu Diyarbakır'da tamamladı. Daha sonra liseyi İstanbul'da özel bir fen lisesinde başarı ile tamamlayarak Hacettepe Tıp Fakultesine girmeyi hak kazandı. 


Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamasının ardından tıp doktoru unvanını almıştır. Fakülte son sınıf öğrencisi iken Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Radyoloji bölümünde yaptığı staj sırasında bu branşın keyfini ilk orada almıştır.Uzmanlık eğitimi için 2005 - 2007 yılları arasında 2 yıl İstanbul Siyami Ersek GKDC hastanesinde Girişimsel Radyoloji ağırlıklı çalışmasının ardından bu hastaneden ayrılarak daha geniş yelpazede Girişimsel Radyolojik işlemlerin yapıldığı Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

Mecburi hizmet yükümlülüğünü Siirt Devlet Hastanesi'nde yerine getirmiştir. Ardından Memorial Diyarbakır Hastanesi'nde Girişimsel Radyoloji bölümünü kurmuş ve 1 yıl görevine burada devam etmiştir. 2013 yılından itibaren Uzm. Dr. Bilal KAYA, Özel Medline Adana Hastanesi'nde tam zamanlı olarak geniş yelpazede Girişimsel Radyolojik işlemleri gerçekleştirmektedir.

Uzm. Dr. Bilal KAYA 2004 yılında evlenmiş olup 2 erkek çocuğu babasıdır.

Damar içi ve damar dışı birçok Girişimsel Radyolojik işlemi başarı ile gerçekleştiren Uzm Dr. Bilal KAYA'nın yaptığı işlemlerden bazıları :

US veya tomografi ile her türlü organ iğne biyopsisi, akciğer-karın içi sıvı ve abselerin boşaltılması, karaciğer - böbrek kist tedavileri, karaciğer tümör (HCC) tedavisi (TAKE), tüm vücut damar darlıklarının balon ve stent ile tedavi edilmesi, varis tedavisi, periferik arter hastalığı, özellikle diz altı damarlarının bozukluğuna bağlı iyileşmeyen ayak yaralarının tedavisi, derin ven trombozu tedavisi, hemodializ hastalarının fistül ve kateter sorunları, varikosel ameliyatsız tedavisi, aort anevrizması tedavisi (EVAR, TEVAR), damar yolları, onkoloji hastaları için subkutan port yerleştirme ve embolizasyon İşlemleri (Gastrointestinal kanama, Hemoptizi-bronşial arter embolizasyonu, Preoperatif kitle embolizasyonu, Travma sonrası gelişen karaciğer, dalak, böbrek, batın ve pelvis içi kanamalar gibi kanamaların durdurulması amacıyla yapılan embolizasyon işlemleri, myom embolizasyonu, karaciğerin dev hemanjiomlarında embolizasyon), karotis(Boyun şah damarı) darlık tedavisidir.

Ayrıca kendisi iyi derecede İngilizce bilmekte olup Türk Tabipler Birliği, Türk Radyoloji Derneği, Türk Girişimsel Radyoloji Derneği ve Avrupa Girişimsel Radyoloji Derneği üyesidir. Avrupa Girişimsel Radyoloji Derneğinin de desteklediği Türk Girişimsel Radyoloji Derneği tarafından verilen "Türk Girişimsel Radyoloji Diploması" nı almaya hak kazanmıştır. 2005 yılından beri gerek Türk Girişimsel Radyoloji Derneğinin, gerekse Avrupa Girişimsel Radyoloji Derneği'nin birçok toplantısına katılmıştır.